i need help choosing prices!

Discussion in 'Products, Businesses, & Services' started by ODSTALCAPWNED, Jan 30, 2012.

  1. my store seems way to pricy, and i wanna make it a fair store. its a garden store, and here are its current prices:
    1stone pickaxe=10r
    1stone spade=10r
    1stone hoe=10r
    1sapling=4r
    1seeds=4r
    1melon seeds= 6r
    1sugarcane=2r
    4woodplanks=1r
    1melon=4r
    1bread=4r
    1dandelion=2r
    1rose=2r
    1apple=6r
    forever ad=15r

    what do you think my prices should be?
  2. Pickaxe - 3r
    Spade - 1r
    Hoe - 2r
    8 Saplings - 4-5r
    8 Seeds (ALL)- 3-5r
    16 Sugarcane - 2-4r
    16 Planks - 4-8r
    16 Melon - 4-6r
    8 Bread - 2-3r
    1 Dandelion - 2r CORRECT!
    1 Rose - 2-3r CORRECT!
    1 Apple - 4-6r CORRECT!
    Forever Ad - I'd say about 25r, but depends on how popular you are ;)

    All this is just my opinion - what my prices would be - so don't hate on me..